$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Capacitance | 470 µF |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 25 V |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Diameter | 10 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Packaging | Bag |
| Height - Seated (Max) | 14.5 mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 400 mΩ |
| Ripple Current @ Low Frequency | 545 mA @ 120 Hz |
Stock: 2528
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08563
Ext.Price$0.08563
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08563 | $0.08563 |
| 10 | $0.07613 | $0.76130 |
| 50 | $0.06768 | $3.38400 |
| 100 | $0.05965 | $5.96500 |
| 500 | $0.05257 | $26.28500 |
| 1000 | $0.04987 | $49.87000 |
| 3000 | $0.04731 | $141.93000 |
| 5000 | $0.04488 | $224.40000 |
